Η Βαλένθια “ίδρωσε”, αλλά επικράτησε στον ισπανικό βορρά επί της Μπασκόνια με 77-62 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν “μουδιασμένες” στην αναμέτρηση με το πρώτο καλάθι να έρχεται με τη συμπλήρωση δύο λεπτών.

Και η Μπασκόνια, αλλά και η Βαλένθια αμυνόντουσαν σε κοντινές αποστάσεις, με τα μακρινά σουτ να είναι αποτελούν τις λύσεις τόσο για τους γηπεδούχους, όσο και για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Μουμπρού έβαλε υπομονή στο παιχνίδι της, πήρε σωστές αποφάσεις και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με τρεις πόντους (16-13).

Ιδια ιστορία και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Βαλένθια να διευρύνει τη διαφορά από τα πρώτα, κιόλας, και να “χτυπά” τη Μπασκόνια στο τρανζίσιον. Η αστοχία και οι βιαστικές αποφάσεις στην εκτέλεση πλήγωσαν την ομάδα του Ιβάνοβιτς που μπήκε στα αποδυτήρια με 16 πόντους στην “πλάτη” (29-45).

Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά στην τρίτη περίοδο, αλλά η Βαλένθια δεν σταματούσε να σκοράρει με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τελική ευθεία του ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους δέκα πόντους (48-58).

Η ομάδα του Μουμπρού αγχώθηκε λόγω της εξαιρετικής εικόνας της Μπασκόνια στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά δεν λιποθύμησε, επικρατώντας εκτός έδρας με 77-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 29-45, 48-58, 6277