Η Παρτιζάν δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην μαχητική Ζαλγκίρις, επικρατώντας στην κατάμεστη Stark Arena με 81-72.

Άμυνα «ατσάλι» από τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που δέχθηκαν 29 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Πέρι Ντόζιερ έκανε πράγματα και θαύματα στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο η Παρτίζαν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο κλείσιμο αυτού. Ο Ντόζιερ σκόραρε τους 15 από τους 22 πόντους της ομάδας του, ωστόσο η Ζάλγκιρις είχε την απάντηση μέσω της επιθετικής πολυφωνίας και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +4 (26-22).

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβασε στροφές στη δεύτερη περίοδο, πήρε σκορ και από τον Ζακ ΛεΝτέι, ενώ παράλληλα έσφιξε και την άμυνά της για να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Η σερβική ομάδα πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενη με δύο πόντους (45-43).

Και οι δυο ομάδες σούταραν με πολύ καλό ποσοστό πίσω από τη γραμμή των 6,75 μ. και το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχείς, την ώρα που ο Κίναν Εβανς απαντούσε στο δίδυμο Ντόζιερ – ΛεΝτέι. Το 61-59 ήταν το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου και όλα έδειχναν πως οδεύαμε προς ένα φινάλε με μεγάλες συγκινήσεις στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο.

Η Παρτιζάν μπήκε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου με ένα επιμέρους 10-2 ανέβασε τη διαφορά στους δέκα πόντους (71-61). Οι ασπρόμαυροι του Βελιγραδίου δεν επέτρεψαν στην Ζαλγκίρις να επιστρέψει στο παιχνίδι και πανηγύρισαν τη 12η νίκη τους στη σεζόν της EuroLeague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-26, 45-43, 61-59, 8172