Μεγάλη νίκη πήρε η Αρμάνι Μιλάνο η οποία επικράτησε επί ιταλικού εδάφους της Μπαρτσελόνα με 74-70.

Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Σεβόν Σιλντς που είχε 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ από τη πλευρά των ηττημένων πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίκτης ήταν ο Γιαν Βέσελι που σταμάτησε στους 28 πόντους και τα 4 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 6ο λεπτό (12-12), όμως η Αρμάνι έτρεξε ένα σερί 11-0 μέχρι το δεκάλεπτο για να ξεφύγει με 23-12 (10′). Το Μιλάνο εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους (45-25) 56″ πριν την ανάπαυλα, παρότι σούταρε με το φτωχό 25% πίσω από τα 6μ75 (3/12 τρίποντα), αφού τίποτα δεν λειτουργούσε σωστά στην επίθεση της Μπαρτσελόνα. Είναι ενδεικτικό ότι η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου πήγε στα αποδυτήρια με 9/25 δίποντα (36%) και 1/4 τρίποντα, έχοντας υποπέσει παράλληλα σε 8 λάθη.

Τρέχοντας ένα επιμέρους 16-4 μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, οι Μπλαουγκράνα κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και να μειώσουν στους 7 (44-51), με τον Γιαν Βέσελι -που είχε 11 πόντους από το πρώτο μέρος- να φτάνει στους 21 πόντους. Ρόντεϊ ΜακΓκρούντερ και Σαβόν Σιλντς έδωσαν έδωσαν λύσεις στους γηπεδούχους με δύο μακρινά σουτ, με τη διαφορά να μείνει όμως σε χαμηλά επίπεδα (57-49, 30′).

Ο ρυθμός έπεσε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ενώ η Μπάρτσα έμεινε χωρίς τον Νίκολας Λαπροβίτολα στα τελευταία 6’42” του αγώνα, αφού ο Αργεντινός γκαρντ αποβλήθηκε με πέντε φάουλ. Η Αρμάνι εξακολουθούσε να έχει το πάνω χέρι και έδειχνε ότι θα φτάσει άνετα στην νίκη, ωστόσο, οι Καταλανοί συνέχισαν να πιέζουν και πλησίασαν σε απόσταση ενός καλαθιού στα 6.7″ πριν το τέλος, μετά από τρίποντο του Νίκολα Κάλινιτς. Ο Σαβόν Σιλντς κέρδισε ένα φάουλ από τον Γιαν Βέσελι για να γράψει το τελικό 74-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 47-28, 57-49, 7470